|
Med en 8-2 sejr over hollænderne er vi nu klar til finalekamp i morgen mod nordmændene, som må betegnes som den stærkeste modstander i turneringen.
I dagens opgør mod hollænderne gjaldt det om at få en god start og gerne en komfortabel føring tidligt i starten, således at vi kunne tillade os at hvile nogle spillere og spare så mange kræfter som muligt til morgendagens kamp. Efter mødet mod tyskerne, hvor vi var motiverede og spændte på at møde et stærkt hold, var det en smule vanskeligere rigtigt at finde energien til denne kamp. I stedet gjaldt det om at finde en professionel indstilling til opgøret, hver især være bevidste om vores rolle, udfylde den og til slut trække os sejrrigt ud af matchen.
Vi kom godt fra start i første periode og fik scoret kampens første mål ved Helle, uassisteret. Helle fortsatte kampen ud det fine spil, på trods af hun ugen igennem har døjet med sygdom, og blev ved med at score mål og være i oplæggerens rolle, ligesom hun havde mange gode gennembrud op i banen.
Otte af hollænderne var rightere, hvilket måske er en del af forklaringen på deres noget uortodokse spillestil. Dette gjorde det et svært og uforudsigeligt mandskab at spille imod. På trods af dette øgede vi føringen i perioden først til 2-0 ved Di Nardo, assisteret af Helle, herefter Mette til 3-0 igen Helle assist. Hollænderne får udlignet til 1-3, før vi får scoret igen ved Jasmin. Hun ligger en bold ind fra midten, som går i mål, men Julie bliver noteret til føringen 4-0. Helle scorer igen til 5-1 assisteret af Caroline, inden hollænderne får udlignet til pausestillingen 5-2.
Anden periode forløb i stil med gårdsdagens kamp, idet den samlet set ender 1-0 til os. Mette måtte gå ud for ikke at belaste hendes knæ til morgendagens opgør, hvilket betød nogle omrokeringer. Målet til 6-2 står Caroline for assisteret af Di Nardo.
I tredje periode står vi en stabil defensiv og producerer stadig chancer fremad. Caroline udbygger føringen i perioden til både 7- og 8-2 og lavede dermed hattrick.
Samlet set gør vi det, vi skal i dag. Vi vinder kampen og sparer samtidig så mange kræfter som muligt.
Kampens pointmagere:
Helle: 2 + 3
Caroline: 3 + 1
Di Nardo: 1 + 1
Julie: 1 + 0
Mette: 1 + 0
Jasmin: 0 + 1
Kampens spiller: Maria
I morgendagens kamp står vi overfor det norske hold Tunet. Nordmændene har ligesom os vundet alle deres kampe og det bliver derfor et møde mellem to stærke mandskaber, der skal afvikles kl. 11:15 i morgen formiddag.
Opladningen til søndagens kamp er allerede påbegyndt. Vi kan være tilfredse med dagens indsats, selvom det på ingen måde var prangende floorball. Det var en såkaldt pligtsejr, der gør, at vi nu kan se frem til turneringens sidste kamp, der
SKAL VINDES,
hvis vi vil være sikre på at gå videre til Letland.
Til slut et lille stykke poesi, som Jasmin i øjeblikket arbejder på. Det er ikke noget særligt, selvom hun altså er den bedste i hendes klasse til at skrive digte..:
’Da det er blevet sagt, at jeg er dårlig til at rime vil jeg nu skrive på min skrivemaskine
Det bliver et godt rim om alle os
Vi kan starte med mor Mette, vores boss
Med hendes morgensang og gode humør
Vil nogle nok mene, at hun er lidt skør
Men hun er nu ikke mere skør, end én bestemt
Ingen nævnt, ingen glemt
Alle ved vist, hvem jeg snakker om
Schweizer-Maria, vores lille fili-on-gong-gong
Vores svensker må vi ikke glemme
Som stangstiv kan med en kost dreje og vende
Så er der humørsvingeren Anna, som stadig er i live
Klog på hende kan man aldrig blive
Eller på vores ’Hey piger, ikk?’
Jeg taler selvfølgelig om økologiske Malene-chick
Og Strandby-Fie, der undrer sig over hendes bryster er små
Kommer med teorien: ’det er jo fordi, jeg svede må’
Eller lille Julie, dumheden selv
Med slik, kiks & chips, hun spiser sig ihjel
Og Helle, som mente hun Hitler i en floorball-kamp så
Eller Sisse, som scorede og derefter på gulvet lå
Eller bette Fie, som ofte er fornøjet
Dog ikke dagen, hvor hun banden væltede og fik en bold i øjet
Eller Benny Hansen (Di Nardo), som ændrede sig må man sige
Fra stille til en vild-gå-i-byen-pige
Eller Anne Brüno, som får syge løg
Når hun render rundt i xxxl-nattøj
Og Sten Beton, der altid er så kæk i munden
Men han skal tie stille for en stund
Og Luffe, som ikke kan holde sig inden for stregen
Fordi han vil lege kylling på vejen
Eller Martin, som er vild med vores olde tysker
Han kan dog stadig styre sine lyster ..
Kærlig hilsen søde Jasmin
Som slutter rimet med et smil
Og tak til holdet for gode ideer og Frau Haugk,
Som kom med flere..’
Tak til Jasmin for det kreative indslag. |